niedziela, 22 września 2019

Inflacja – Zabójca naszych oszczędności


Ostanimi czasy bardzo mało mówi się o inflacji, która potocznie „zjada” nasze oszczędności. Obecnie cel inflacyjny NBP wynosi 2,50%, natomiast sama inflacja wynosi 2,80% r/r. Co to oznacza w praktyce? Spróbuje to zobrazować na przykładach:

a) Otrzymałeś w spadku 500.000 PLN i trzymasz je w przysłowiowej „skarpecie” – zakładając średnia roczną inflacje na poziomie 2,50%, przez najbliższe 20 lat stracisz 50% otrzymanych środków (twoja siła nabwcza zmniejszy się o połowę).

b) Otrzymałeś w spadku 500.000 PLN i wpłacasz je na nisko oprocentowane konto / lokate 1% – zakładając średnia roczną inflacje na poziomie 2,50%, przez najbliższe 20 lat stracisz 30% otrzymanych środków (twoja siła nabwcza zmniejszy się o 30%).

Co zatem zrobić, aby ochronić swój kapitał przez inflacją? Nauczyć się inwestować środki tak, aby po pierwsze nie tracić zainwestowanych środków, a po drugie pomnażać je ponad poziom inflacji. Kluczem jest wąska specjalizacja i skupienie się tylko na jednym aktywie (akcje, nieruchomości, obligacje itd.).

Ja wybrałem akcje – uważam, że stanowią one bardzo dobra ochronę przezd inflacją.  Oczywiście nie wszystkie akcje dadzą zarobić. Trzeba nie tylko wyselekcjonować akcje z potencjalem wzrostowym, ale też mieć odpowiedni plan działania (poziomy kupna i sprzedaży). Krótko mówiąc posiadać odpowiedni know-how.

Zachęcam Was do praktykowania na rynku akcji. Najlepiej zacząć od inwestowania bardzo małych kwot, aby oswoić się ze zmiennością cen. Na początku na pewno będziecie sprawdzać ceny akcji codziennie (może nawet kilka razy dziennie). Po kilku latach raz na miesiąc😊, doświadczenie przychodzi z czasem.

2 komentarze:

  1. Najgorsze, że inflacja to już ponad 3.5 %

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadza sie, a na lokatach max. można otrzymać 1,5% rocznie, czyli tracimy 2% rocznie (rodzaj ukrytego podatku). Dlatego zachęcam do nauki inwestowania - najlepiej oczywiście w akcje:). Drugi przykład np. w takiej Warszawie zwrot z zainwestowanego mieszkania na wynajem wynosi 4%-4,5%, czyli lekko ponad inflacje (jesteśmy powiedzmy 1% na plus). Po drodze moga pojawić się probemy z najemcami....płatnościami itd.

    OdpowiedzUsuń